Turisztikai csúcstalálkozó Wroclawban

A visegrádi négyek jelenlegi elnökségét betöltő Lengyelország idén Wroclawban szervezte meg a tagországok turisztikai csúcstalálkozóját, amelyen a nemzeti turisztikai szervezetek képviselői vettek részt. A találkozó során az aktuális kérdések megvitatása mellett sor került a turisztikai marketingszervezetek 2013. évi közös marketingtervének aláírására is.
Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia 2003 óta működik együtt annak érdekében, hogy növelje a távoli országokból érkező vendégei számát. A tagországok egyetlen turisztikai célpontként népszerűsítik a közép-európai régiót, megragadva a visegrádi térség közös történelmi gyökereit és kulturális hagyományait, de egyúttal kommunikálva az egyes országok egyediségét. A partnerországok turisztikai szervezeteinek képviselői évente tartott találkozóikon állapodnak meg a közös marketingstratégiáról.
A március 20. és 21. között rendezett csúcstalálkozón Katarzyna Sobierajska, a Lengyel Köztársaság Sport- és Turisztikai Minisztériumának államtitkára elnökölt. A felek a jelen helyzet és a közelmúlt eseményeinek értékelésén kívül több fontos kérdést is megvitattak. A napirendi pontok közt szerepelt például a turizmus helye az Európai Unió 2014-2020 közötti időszakra szóló költségvetési tervében, illetve az utazási irodák ügyfeleinek jogszabályi védelme a gyakorlatban.
Dr. Horváth Viktória, a Nemzetgazdasági Minisztérium turisztikáért felelős helyettes államtitkára az ülésen tájékoztatást adott a hazai vendégforgalom 2012-es eredményeiről, illetve a belföldi turizmus ösztönzését szolgáló SZÉP Kártya bevezetésének tapasztalatairól. Tekintettel arra, hogy az ülésen elhangzottak alapján a többi tagállamban az utóbbi években csökkent a belföldi turisztikai forgalom, a partnerek felkérték a helyettes államtitkárt, hogy ossza meg a SZÉP Kártya rendszer, mint jó gyakorlat tapasztalatait. A V4-országok együttműködését értékelve kiemelte, hogy a közös turisztikai marketingtevékenység legfontosabb célpiacai közül Magyarországon az elmúlt években a legdinamikusabb forgalom-növekedés Brazília, Kína és Oroszország esetében következett be, amelyek közül abszolút számban Oroszország növekedése a legjelentősebb. A V4 együttműködés által megcélzott piacokon Magyarország a jövőben további erősödést vár. Dr. Horváth Viktória elmondta azt is, hogy folyamatban van a 2014-2020-as időszak fejlesztéseit megalapozó programok tervezése, és ismertette azok fő irányelveit. Kifejtette továbbá, hogy Magyarország támogatja a szervezett utazási formákról szóló uniós irányelv felülvizsgálatát, mivel az utazási piac utóbbi időszakban tapasztalt változásai (így például az online foglalási rendszerek, vagy a low cost légitársaságok elterjedése, az utazási szokások megváltozása) ezt indokolják. A találkozón a helyettes államtitkár jó példaként említette a Calypso program keretében európai uniós támogatással megvalósuló „OFF2013" szociálturisztikai projektet, amelynek célja egy olyan cseremodell kidolgozása, amely az idősek és a rászoruló családok számára elérhető áron teszi majd hozzáférhetővé az üdülés lehetőségét a szezonalitás csökkentése érdekében az elő-, illetve utószezonban, Magyarországon és Lengyelországban.
A tagországok képviselői kölcsönösen hangsúlyozták, hogy a turizmus a nemzetgazdaság egyik legfontosabb ágazata, méltatták a GDP-hez való hozzájárulását, valamint a foglalkoztatásban beöltött kiemelt szerepét. Egyetértettek abban, hogy meg kell vizsgálni a vízumkönnyítések érdekében történő közös fellépés lehetőségét a számukra kiemelten fontos küldőpiacok vonatkozásában.
A Visegrádi Négyek 2013. évi turisztikai marketingtervének aláírása mellett ezúttal is jegyzőkönyvben rögzítették a tagországok közös turisztikai tevékenységére vonatkozó irányelveket. A jegyzőkönyvet a lengyel Turizmus- és Sportminisztérium, a szlovák Közlekedési-, Építésügyi és Regionális Fejlesztési Minisztérium, a cseh Regionális Fejlesztési Minisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium képviselői írták alá. A jegyzőkönyv értelmében a felek rendszeres találkozóik során továbbra is tájékoztatják egymást a turizmussal kapcsolatos tevékenységeikről, és a korábbiakhoz hasonlóan közös marketingakciókat valósítanak meg annak érdekében, hogy növekedjen a távoli piacokról érkező vendégek száma. A fő célországok Kína, Japán, az USA, Dél-Amerika, valamint Oroszország ázsiai része, de potenciális célpiacnak tartják Ausztráliát és az Arab-öböl országait is. Folytatódnak a közös weboldal (www.european-quartet.com) fejlesztési munkálatai, különös tekintettel a célországok nyelvi változataira (angol, japán, kínai, orosz és a portugál nyelv brazíliai változata).
A 2013. évi marketingterv – melyet magyar részről Horváth Gergely, a Magyar Turizmus Zrt. turisztikai vezérigazgató-helyettese látott el kézjegyével – a termékalapú marketingre, a tematikus utak kidolgozására, a késztermékek promóciójára helyezi a hangsúlyt. A V4-országok marketingakcióikban a klasszikus eszközöket használják fel a továbbiakban is, ezek között a vásári megjelenés éppúgy szerepel, mint újságírók és szakemberek beutaztatása, közös kiadványok összeállítása, valamint online kommunikáció.

Népszerű bejegyzések