Májusi programok a Hagyományok Házából

TÁNC:

Magyar Állami Népi Együttes: Kincses Felvidék
2013. május 4., 19:00

A Kincses Felvidék című műsorával a Magyar Állami Népi Együttes a magyarországi hivatásos együttesek között először foglalja össze a Felvidék etnikailag sokszínű tánc- és zenekultúráját. Kiindulásként azon tájegységek anyagából merítettünk, ahol Bartók népzenekutatói munkássága is elindult (Gömör, Zoborvidék, Felső-Garam mente stb.), ám az igazi szándék nem egy leltár bemutatása volt, hanem inkább Bartók Kárpát-medence-koncepciójának érzékeltetése.

Magyar Állami Népi Együttes: Táncok népzenére
2013. május 14., 15:00; május 15., 15:00

Az előadás címét olvasva talán felmerülhet a kérdés a nézőkben: milyen más zenére is táncolhatna a Magyar Állami Népi Együttes, mint népzenére? A színpadi néptáncművészet hat évtizede, benne együttesünk története is bizonyítja azonban, hogy a kép ennél sokszínűbb és gazdagabb. Hiszen a múlt és a jelen együtteseinek repertoárjaiban teljes természetességgel jelentek és jelennek meg a népies műzene mellett a népzenéből inspirálódó egyéni zeneszerzői megfogalmazások, mint például a historizáló műfaj, a világzenei és a kortárs hangvétel.
A Táncok népzenére című előadás az autentikus népzenét és néptáncot helyezi fókuszba a magyar nyelvterület három nagy területének, a Dunántúlnak, az Alföldnek és Erdélynek a legszebb táncaiból és zenéiből nyújtva válogatást, érzékeltetve népi kultúránk páratlan gazdagságát, sokszínűségét. A produkcióban többek között megjelenik a somogyi pásztorok eszközös kanásztánca, Szatmár nemesi időket idéző verbunkja, csárdása és Erdély több kisebb tájegységének virtuóz férfi és páros tánca is. Az előadás a koreográfusok komponált jelenetei mellett lehetőséget teremt a kárpát-medencei néptánc egyik fontos sajátosságának, a rögtönzésnek a bemutatására is.


Magyar Állami Népi Együttes: Földön apám fia volnék
2013. május 31. péntek, 19:00
A Magyar Állami Népi Együttes Földön apám fia volnék című műsorában az autentikus formákat (táncokat, zenéket) megtartja, de nem pusztán reprodukálja, hanem új funkcióba (színpadra) helyezi, ezáltal új jelentéssel tölti meg, mondanivalójával aktualizálja a nyelvet. Ebben az absztrakt, újrateremtett valóságban, a színház időt és teret kiterjesztő kontextusában, a tánc elvont és újraértelmezett nyelvén szól: földi valóságunkra és apáink örökségére irányítja figyelmünket, üzeneteket, mintákat közvetít.


KONCERT:

Timár Sára és mestere, Szvorák Katalin koncertje
Mesterek és tanítványok sorozat
2013. május 8. szerda, 19:00

„Kultúrát nem lehet örökölni. Az elődök kultúrája egykettőre elpárolog,
ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának." (Kodály Zoltán)
A Hagyományok Háza, felismerve az eltűnő paraszti kultúra élő átadásának jelentőségét, 2012-ben új koncertsorozatot indított útjára. Kodály sorainak szellemében célunk a folytonosságot megmutatni, az idősebb és fiatalabb zenészeket, az egymástól tanuló generációkat, a mestereket és a tőlük tanuló, ihletet szerző tanítványokat egy színpadra állítani.
Az előadást követő táncházba is szeretettel várjuk az érdeklődő közönséget.
Timár Sára Junior Prima-díjas népdalénekest mestere, Szvorák Katalin Liszt- és alternatív Kossuth-díjas népdalénekes tíz éven át tanította a szentendrei Vuljicsics Tihamér Zeneiskolában, majd később a Zeneakadémián.
A legszebb, legősibb és legőszintébb hangszer az emberi hang, melyet a mester és tanítványa együtt és egymást váltva szólaltat meg. Az énekek abból a mélységből csendülnek fel, ahol egyek vagyunk: születésben, halálban, szerelemben, ünnepekben. A koncert önfeledt éneklés és testvéri látogatás különböző magyar dallamcsaládoknál, a Kárpát-medence népeinél, betekintve a régizene századaiba is. Az a capella áthallások és variációk után Timár Sára és zenekara örömzenél.
A koncerten közreműködik Orbán Johanna, Paár Julianna, Soós Réka (ének), Nyitrai Tamás (hegedű), Fekete Márton (brácsa) és Horváth Dávid (bőgő). A színpadot Pistyúr Imre Munkácsy-díjas szobrászművész alkotásai díszítik.



KONCERT+TÁNC:

Fölszállott a páva koncert és Magyar Állami Népi Együttes: Édeskeserű
Fölszállott a páva sorozat
2013. május 11., 19:00

A 2012-ben meghirdetett Fölszállott a páva című tehetségkutató műsor szakmai partnere, a Hagyományok Háza a résztvevők elismerése mellett, valamint a közönségsikerre való tekintettel indította útnak legújabb sorozatát. A sorozat a néptánc- és népzenei vetélkedő középdöntőjébe jutott versenyzőknek biztosít lehetőséget arra, hogy a versenyen szerzett tapasztalataikkal gazdagodva mutatkozzanak be közönségüknek.
A sorozat különlegessége, hogy az előadás első felében a vetélkedő résztvevői lépnek fel rövid, bemutatkozó műsorukkal, a második részben pedig a Magyar Állami Népi Együttes műsorát láthatják az érdeklődők.
A sorozat művészeti vezetője: Mihályi Gábor és Pál István „Szalonna".

A Fölszállott a páva koncert fellépői május 11-én: Kubinyi Júlia (ének), Patonai Bátor (tekerő), a Magyar Állami Népi Együttes zenekara.
Az este második felében az Édeskeserű című előadás látható, amely az ellentétes erők örök egymásnak feszülésére épülő, az alkotók egyéni látásmódját tükröző táncköltemény, mely rapszodikusan ellenpontoz komikumot tragikummal, örömöt bánattal, életet halállal, ars poeticaként mutatva fel a Nagy László-i gondolatot: „A folklórban az édes és könnyű sablon helyett kerestem az összetettebb, dinamikusabb szöveg- és dallamritmust, az abszurditásig teljes képet, a szentségtörést, a komor, de szabad lelkületet."



GYEREK:

Aprók tánca
Gyermektáncház a Hagyományok Házában
május 3., 10., 17., 24., 17.00

Gyermektáncházunkban hétről-hétre péntek délutánonként fogadjuk régi és új barátainkat: szeretettel várjuk azokat a játszani, táncolni, énekelni, kézműveskedni vágyó gyerekeket és szüleiket, akik szeretnének megismerkedni az évkörhöz tartozó ünnepeink és jeles napjaink szokásaival. Minden héten más hangszerből szól a talpalávaló: duda, tekerő, citera, furulya, hegedű, kontra, bőgő, koboz, gardon. A táncházak péntekenként 17.00 órától 18.30-ig tartanak a Hagyományok Háza Közösségi termében.
A belépődíj: 500,- Ft/fő (2 éves kor felett, gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt).
Helyszín: Hagyományok Háza, Közösségi terem (1011 Budapest, Corvin tér 8., földszint)
Időpont: Péntekenként 17.00 és 18.30 között
május 3.: májusfaállító mulatság, papírsárkány készítése
május 10.: zöldágjárás, koszorúkészítés gyékényből
május 17.: Pünkösdölő, similabda készítés
május 24.: Nyárköszöntő, papírmerítés



ISMERETTERJESZTÉS:

Közköltészet és népköltészet
Küllős Imola előadása a Népismei Tudománytár keretében
2013. május 9. csütörtök, 16:00


Klubestek a HH Baráti Köre Egyesület szervezésében
május 21., 18 óra

A Hagyományok Háza Baráti Köre Egyesület klubestjein előadásokat, filmvetítéseket, vitaesteket szervez. A havonta megrendezett klubestek előadói a népi kultúra és a társtudományok területein dolgozó szakemberek. Olyan neves előadók voltak már az egyesület vendégei, mint például Andrásfalvy Bertalan, Sebő Ferenc, Novák Ferenc, Korniss Péter fényképész. A klubestek szakmai koordinátora dr. Halmos Béla.
Májusban Kallós Zoltán népzenegyűjtő, néprajzkutató lesz a vendégünk.


KIÁLLÍTÁSOK:

"Meg vagyon írva..."
Mosonyi Éva tojásíró népi iparművész kiállítása
Magyar Népi Iparművészeti Múzeum időszaki kiállítóterme, 1011 Budapest, Szilágyi D. tér 6.
2013. március 28. – 2013. május 24.


Martin György, a néptánckutató
fotó- és dokumentumkiállítás
Hagyományok Háza, kerengő
Megnyitó: 2013. április 25. 16 óra
A kiállítás 2013. november 30-ig látható.

„Martin György. Táncfolklorista, pedagógus, kutató és lelkében ízig-vérig táncos volt – de még milyen – élt 51 évet. A munka megszállottja, egy vadonatúj tudományágnak, a magyar táncfolklorisztikának megalapítója, élharcosa volt. Nem túlzás, ha azt állítom, hogy Martin György, mindenki szeretett »Tinkája«, a magyar és egyetemes néptánckutatás és folklorisztika egyik legjelentősebb egyénisége volt." (Kürti László)


Népi iparművészetünk elmúlt 50 éve: Alkotók – tárgyak – folyamatok
A Magyar Népi Iparművészeti Múzeum állandó kiállítása
Magyar Népi Iparművészeti Múzeum (1011 Budapest, Fő u 6.)
Nyitva tartás: Kedd–szombat 10.00–18.00

A Magyar Népi Iparművészeti Múzeum állandó kiállítása átfogó képet nyújt arról, milyen alkotások születtek az elmúlt ötven évben a fával, kerámiával, textillel, vesszővel, gyékénnyel, nemezzel, bőrrel vagy épp tojással, gyöngyökkel dolgozó népi iparművészek keze alatt. A tárlaton többek között kiderül, milyen remekműveket faragtak a pásztorok ötven éve, látható az a szőnyeg, amely az első táncházak falán lógott a hetvenes években, de az is bebizonyosodik, hogy egy „népi" edénykészlet nagyszerűen megállja helyét napjaink étkezőjében is.
A hagyománynak komoly szerepe van a múlthoz, a lakóhelyhez, az emberi közösséghez kötődő történelmi tudat kialakításában, ugyanakkor a nemzetek közötti toleranciára, egymás kultúrájának megbecsülésére, megismerésére is nevel, hiszen napjainkra egyre többet merít más népek kultúrájából is. A kiállítás tisztelegni kíván a minősített és a minősítést megszerezni kívánó, valamint csupán az alkotás, az értelmes és esztétikus, hagyományokat tisztelő és életben tartó alkotók előtt, és sok érdekességgel várja mindazokat, akiket érdekel, milyen utakon jártak régen és járnak ma a népi iparművészek.



EGYÉB:

Távol van-e Távol-Kelet? workshop, fesztivál
Kelet és délkelet-ázsiai állampolgárok magyarországi integrációja a kultúra és a művészetek segítségével
Szakmai támogató a Hagyományok Háza
2013. május 5., 26., kézműves workshopok (gyékény és szalma, szövés és fonás)

A Távol van-e Távol-Kelet? projekt elsődleges célja a kelet- és délkelet-ázsiai állampolgárok magyarországi integrációja a kultúra és a művészetek segítségével, aminek elérése érdekében interkulturális művészeti nyitott műhelyeket és ázsiai–magyar közös kulturális fesztivált rendezünk. A projekt a kulturális különbözőségekből fakadó nehézségek, problémák leküzdésében kíván segíteni, illetve a befogadó társadalom és a bevándorlók közti kommunikációs folyamat elindításában kíván részt venni a kultúra és a művészetek egyetemes és többnyire non-verbális eszközeivel.
A program céljai között szerepel, hogy az itt élő ázsiaiakkal megismertesse a tradicionális magyar népművészetet, valamint bemutassa Magyarországon a sokszínű ázsiai kultúrát.
A szervezők 16 évesnél idősebb magyar és ázsiai (a Fülöp-szigetekről, Indonéziából, Japánból, Kínából, Dél-Koreából, Malajziából, Thaiföldről, Vietnamból érkezett) résztvevők jelentkezését várják. A részvételhez előképzettség nem szükséges.
A program az Európai Unió Európai Integrációs Alapjának a támogatásával valósul meg, szakmai partner a Hagyományok Háza, projektvezető a Laterna Magica.

1. Interkulturális művészeti műhelymunkák
Célunk olyan művészeti workshopok szervezése, ahol a magyar és az ázsiai állampolgárok találkozhatnak és egy közös cél, egy művészeti produktum létrehozásán dolgozhatnak; a közös munka során olyan ismereteket kaphatnak egymásról, amelyek segítik a kölcsönös megismerést, elfogadást,amelyek megkönnyítik integrációjukat. Nem az elkészülő műalkotások művészi értéke fontos, hanem a résztvevők kommunikációs folyamatai, a másik kultúrájának és hagyományainak a megismerése, az egymástól és egymásról történő multi-kulturális tanulás.
A műhelymunkák négy téma köré csoportosíthatóak: tánc, zene, ének, kézművesség. A műhelymunka során a különböző állampolgárságú résztvevők először bemutatják egymásnak a saját tradicionális, hagyományos művészetüket, népi kultúrájukat, majd megismerkednek a magyar kulturális tradícióval, hagyományokkal.
A workshopokon közreműködő szakmai segítőiket (művészeti oktatók) a Hagyományok Háza koordinálja. A tervezett közreműködők a hagyományos népi művészetek legjelesebb képviselői hazánkban. Egy tematikus workshop 4 alkalomból áll, egy alkalom kb. 4 órás lesz.
A workshopok témái és időpontjai:

Kézművesség
Helyszín: Hagyományok Háza (1011 Budapest, Corvin tér 8.)
Időpontok:
2013. április 7. Foglalkozásvezető: Csiki Lóránt. Téma: gyermekjáték készítés.
2013. május 5. Foglalkozásvezető: Bárány Mara. Téma: gyékény és szalma.
2013. május 26. Foglalkozásvezető: Pintér Piroska. Téma: szövés és fonás.
2013. szeptember 28. Foglalkozásvezető: Jaskó Boró. Téma: nemezelés és bőrművesség.
Népzene
Helyszín: Eötvös 10 Közösségi és Kulturális Színtér (1067 Budapest, Eötvös utca 10.)
Foglalkozásvezető: Agócs Gergely
Időpontok: 2013. április 6., 2013. május 11., 2013. szeptember 14., 2013. október 5.
Néptánc
Helyszín: Eötvös 10 Közösségi és Kulturális Színtér (1067 Budapest, Eötvös utca 10.)
Foglalkozásvezető: Kökény Richárd
Időpontok: 2013. április 13., 2013. május 4., 2013. szeptember 21., 2013. október 12.
Népdal
Helyszín: Eötvös 10 Közösségi és Kulturális Színtér (1067 Budapest, Eötvös utca 10.)
Foglalkozásvezető: Agócs Gergely és Nyitrai Marianna
Időpontok: 2013. április 20., 2013. május 25., 2013. szeptember 15., 2013. október 19.

2. Távol?-Kelet Fesztivál – Ázsiai–magyar közös kulturális fesztivál
A projekt záróakkordja a Hagyományok Házában 2013. november 9. és 10. között megrendezendő összművészeti rendezvény lesz, amely a szélesebb közönségréteggel szeretné megismertetni a 8 célország kultúráját a magyar tradicionális népi művészetekkel közösen, a hasonlóságok és különbözőségek felmutatásával. A fesztivál során a látogatók nemcsak megismerhetik a különböző országok tradicionális kultúráját, művészetét, hanem játékos, kreatív formában össze is hasonlíthatják, rámutatva a művészetek tartalmának és kifejezésének egyetemes érvényességére, nemzetek és országhatárok fölöttiségére. A külföldi látogatók miatt angol tolmácsolást biztosítunk. A fesztivál ingyenesen látogatható.


Népszerű bejegyzések