Több mint 2 millióan kerestünk interneten állást az elmúlt két évben
Az internetet használó felnőttek 48 százaléka fordult az online álláskereső oldalakhoz 2011 óta. A fiatalok a megfelelő mértékű és minőségű munkatapasztalatot, az idősebbek a minél magasabb végzettséget tartják a legfontosabb tényezőnek a munkaerőpiacon. A kapcsolati tőke erejében mind a két korcsoport egységesen hisz – derül ki az NRC Marketingkutató internetes álláskeresési szokásokról készített felméréséből. Legerősebbnek a mérnöki és pénzügyi diplomákat, legkevésbé versenyképesnek az agrárszakmákat tartják a munkakeresők.
Az 1500 internetező bevonásával készített kutatás szerint a megszerzett végzettség mindenhatóságában inkább az idősebb korcsoportok hisznek, a fiatalok számára a diploma már kisebb érték, hiszen korosztályukban magasabb arányban találkoznak szintén diplomás versenytársaikkal. Emiatt úgy vélekednek, hogy benyomás alapú szelekció működik a piacon – a magabiztos, megnyerő fellépés, a személyiségből fakadó kvalitások hangsúlyozása többet ér egy állásinterjún, mint maga a diploma.
Jellemző, hogy az álláskeresők csak pár szót beszélnek angolul, annak ellenére, hogy tisztában vannak a nyelvtudás fontosságával. Mindössze egynegyedük angoltudása éri el legalább a középfokú szintet. A második legtöbbek által beszélt nyelv a német, amelyet 14% használ legalább középfokon.
Az álláskeresés egyre inkább az internethez kötődik. Bár az idősebb internetezők jelenlegi állásukat a fiatalokkal ellentétben még inkább offline csatornákon találták, a jövőben ők is online keresőkkel számolnak azok hatékonysága miatt. A legismertebb álláskereső portál a Profession.hu, itt regisztrálnak a legtöbben és térnek vissza rendszeresen a látogatók. Jelentősen lemaradva követi a listán a cvonline.hu, az expressz.hu, aworkania.hu, a jobline.hu és a jobinfo.hu
Az online álláskeresők több mint 20 százaléka rendelkezik felsőfokú végzettséggel. Köztük kiemelkedően magas a közgazdászok és mérnökök aránya, holott a közvélekedés szerint az utóbbiakból hiány van az országban. A fiatalok munkaerő-piaci fölénye nem pusztán fiatalságukban, hanem a kor kihívásainak megfelelő informatikai képzettségükben is megmutatkozik. Ezzel szemben a jogi és tanári végzettséggel rendelkezőek között felülreprezentáltak az 50+ korosztály tagjai.