A művészet él!
Születésének 60. évfordulója alkalmából Körösényi Tamás alkotói életművét mutatja be a Műcsarnok. Először jelennek meg kiállítói térben együtt a fiatalkori művektől a legkésőbbiekig az egyes műcsoportok, sorozatok, lehetőséget adva az összefüggések megfigyelésére és az életművet átfogó szobrászi gondolkodás megismerésére.
2013. június 13., csütörtök 18 óra
A művészet él! – Körösényi Tamás kiállítása
Kiállításmegnyitó
Kiállítótér
„Amikor a művészet továbbélése megkérdőjeleződött, bennem az körvonalazódott, hogy ez ellen mindenképpen ki kell állni vagy fel kell szólalni." (Körösényi Tamás)
Körösényi Tamás (1953–2010)
Kurátor: Forián Szabó Noémi művészettörténész
Megnyitja: Földényi F. László író, esztéta
Közreműködik: Dresch Mihály dzsesszzenész
A művészet él! Ez a gondolat Körösényi Tamás részéről nemcsak a „A művészet vége?"-kérdésre adott válasz, hanem több évtizedes alkotói és oktatói gyakorlatból eredő meggyőződés, művészeti manifesztum is.
Körösényi Tamás 1976-ban diplomázott a Magyar Képzőművészeti Főiskola szobrász szakán. 1982-83-ban a bécsi Képzőművészeti Akadémián Bruno Gironcoli osztályán tanult. 1987-től 1993-ig a budapesti Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola, 1990-től a Magyar Képzőművészeti Főiskola tanára, 1999-től a Magyar Képzőművészeti Egyetem Szobrász Tanszékének vezetője, 2001-től a Magyar Képzőművészeti Egyetem Doktori Iskolájának témavezetője volt. Mesterként tanítványok generációi felé közvetített olyan mintákat, elveket és módszereket, amelyek a kortárs magyar szobrászatban példaadóak.
Szobrai rendszerbe épülnek, sorozatokat alkotnak. A sorozatok egymással összefüggnek, egy-egy szobrászi gondolat az életművet behálózza. A sorozatokon belül alapvető szobrászi fogalmakkal, (mint pl. a sík, a felület, a test, a tér, a forma) megteremtett összefüggések alapvető fogalmakat, pl. a halál, a kommunikáció, a nemek, a gondolkodás, a valóság értelmeznek és modelleznek.
Körösényi Tamás: Szellemeim, 2005
„A szobrászat alapvetően emberábrázolás, ezek az emberi gondolkodás ábrázolásai. Az emberi gondolkodás pedig mindig új összefüggéseket keres."(Körösényi Tamás)
Támogatók: Emberi Erőforrások Minisztériuma, Nemzeti Kulturális Alap, Poli-Farbe
|