Az árvíz utáni felmelegedés kedvez a szúnyogok szaporodásának
A rendkívüli dunai árhullám levonulása után különös figyelmet kell fordítani a szúnyogirtásra. A rovarok a csípés kellemetlen érzésén túl több fertőző betegség terjesztői lehetnek. Az érintett megyék népegészségügyi szakigazgatási szervei, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal és az Országos Epidemiológiai Központ szakmai közreműködésével az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság koordinálja a szúnyoggyérítéssel összefüggő feladatokat. Fontos azonban tudni, hogy a szúnyogok ellen egyénileg is védekezhetünk.
Az árvíz levonulását követően a visszamaradó, álló, pangó vizek a csípőszúnyog lárvák nagy tömegének fejlődéséhez teremtenek ideális feltételeket. Emellett az időjárási viszonyok, vagyis a következő napokban várható felmelegedés is kedvező a szúnyoglárvák fejlődésének. A szúnyoggyérítés előtt rovartani ismeretekkel rendelkező szakemberek segítenek felmérni, hogy mikor és hol lesz szükség védekezésre.
A szúnyogirtás – mind a földi, mind a légi úton történő kijuttatás – szakvállalatok megbízásával valósítható meg. Ezek a megfelelő tárgyi (helikopter, repülőgép, terepjáró gépkocsi, szúnyogirtó szer stb.) és személyi feltételeken túlmenően az irtószer-kijuttatásban is komoly szakmai gyakorlattal rendelkeznek. A repülőgépes szúnyogirtással foglalkozó szolgáltatók megrendelésre dolgoznak, a művelet elvégzéséhez szükséges engedélyt az Országos Tisztifőorvosi Hivatal adja ki. Tekintettel a rendkívüli dunai árhullámra, gyorsított eljárással bírálják el a kérelmeket, hogy az irtást adminisztrációs akadályok ne hátráltassák.
Fontos kiemelni, hogy a szervezett védekezésben használható szerek az emberre nem veszélyesek.
A csípőszúnyogok vérszívása ellen egyénileg a szabadban riasztószer, valamint füstképző spirál alkalmazásával, zárt térben légtérkezelő aeroszol palackkal, valamint a párologtatás elvén működő szúnyogirtó folyadékokkal és lapokkal védekezhetünk. A kellemetlen csípéseket elkerülhetjük úgy is, hogy a szúnyogok fő aktivitási idejében (alkonyatkor) zárt térben tartózkodunk, emellett a nyílászárókra szerelt szúnyoghálók is segíthetnek a szúnyogok távoltartásában. Fontos, hogy az esővízgyűjtő tartályokban, kerti medencében tenyésző szúnyoglárvák fejlődését is megakadályozzuk.
Az egészségügyi kártevőnek minősülő szúnyogok távoltartására alkalmas készítmények, a szúnyogriasztó szerek Magyarországon csak az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) engedélyével forgalmazhatók. Az engedély számát – amely az „OTH" betűkkel, illetve a 2011. július 1-je után engedélyezett szerek esetében „JÜ" betűkkel kezdődik, majd számokkal folytatódik – a termék címkéjén fel kell tüntetni. Az OTH engedély kiadását minden esetben megelőzi a termék hatékonysági vizsgálata, amelyet az Országos Epidemiológiai Központ végez el saját szúnyogtenyészetén. Szúnyogriasztó szer vásárlása előtt feltétlenül érdemes ellenőrizni a címkén a fenti betű- és számkombináció meglétét, mert csak az engedélyezési eljáráson átesett terméktől várható el kellő hatékonyság. A szúnyogriasztás céljára árusított karkötők forgalomba hozatali engedéllyel nem rendelkeznek, hatékonyságuk nem igazolt.
Az egyéni védekezési lehetőségekről részletes tájékoztató található az ÁNTSZ,
illetve Országos Epidemiológiai Központ internetes oldalán is.
illetve Országos Epidemiológiai Központ internetes oldalán is.