Magyarország SZÉP!
A belföldi utazás ösztönzésében nagyon fontos szerepe van a SZÉP Kártyának, amelynek felhasználási köre július elsejétől bővül. A SZÉP Kártyát használók köre és a kártya ismertsége folyamatosan emelkedik. 2012-ben 72 milliárdos munkáltatói feltöltés érkezett mintegy 765 ezer munkavállaló SZÉP Kártyájára. 2013 első öt hónapjában újabb 34 milliárd forintot utaltak a kártyákra, a kártyabirtokosok száma pedig 840 ezerre emelkedett.
A kártya belföldi turizmusban betöltött kiemelkedő szerepét mutatja, hogy a kereskedelmi szálláshelyek belföldiektől származó szállásdíj-bevételének több mint ötöde, 22%-a SZÉP Kártya költésből származott 2013. január-áprilisban. A munkáltatók támogatása is kiemelkedő, már 21,4 ezer vállalkozás választotta be juttatásai közé a SZÉP Kártyát - hangzott el Dr. Horváth Viktória, a Nemzetgazdasági Minisztérium turizmusért felelős helyettes államtitkár és Horváth Gergely, a Magyar Turizmus Zrt. turisztikai vezérigazgató-helyettes közös turisztikai szezonnyitó tájékoztatóján.
Magyar Turizmus Zrt. a belföldi kampányaihoz kapcsolódva a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségével együtt egész éves SZÉP Kártya kommunikációt is folytat, felméréseik szerint a megkérdezettek 84,3%-a hallott már a béren kívüli juttatás e formájáról, a tavaly mértnél 12,9 százalékponttal többen.
A legnépszerűbb zseb a „vendéglátás", hiszen abból étkezés és szállás is fizethető, július elsejétől pedig már gyógy- vagy strandfürdőbelépő is, ugyanis a SZÉP Kártya kibocsátását és felhasználását szabályozó kormányrendelet módosításának köszönhetően bővül a SZÉP Kártya zsebei között az átjárhatóság, és már nem csak szálláshely-szolgáltatásért, hanem gyógyfürdő- és strandbelépőért is lehet mindhárom zsebről fizetni. A kártya szálláshelyi felhasználása is rugalmasabb lett, valamint új szolgáltatásként a szabadidős sportrendezvények nevezési díja is belekerült a SZÉP Kártyával fizethető körbe.
Dr. Horváth Viktória elmondta, hogy az NGM több szakmai szervezet kezdeményezését építette be a rendelet június 13-án megjelent módosításába.
A Magyar Fürdőszövetség üdvözölte a felhasználási kör bővítését, hiszen a tagjaik körében készített felmérés szerint a fürdőkben az új cafetéria rendszer bevezetése óta – 2010-ről 2012-re – 38%-kal csökkent az utalványforgalom. A döntés az utóbbi években megvalósult fürdőfejlesztések fenntarthatósága érdekében, valamint népegészségügyi szempontból is fontos, hiszen így a SZÉP Kártyát egyre többen használhatják egészségük megőrzése érdekében fürdőlátogatásra, wellness szolgáltatásra. A zsebek közötti átjárhatóság komoly lehetőség az érintett szolgáltatóknak. Az OTP adatai alapján az elmúlt időszakban nagyon sokan éltek az eddig csak a szálláshely-szolgáltatásra érvényes lehetőséggel: a vendéglátás zseb költéseinek negyede, a szálláshely zseb költéseinek pedig a harmada szálláshelyen realizálódott.
A szálláshely szolgáltatók kérését is figyelembe vette a szálláshely zseb felhasználásának módosításakor az NGM Turizmusért Felelős Helyettes Államtitkársága: ezentúl a szálláshelyen igénybe vehető összes szolgáltatást ki lehet fizetni a SZÉP Kártya első alszámlájáról, nem csak a szálláshely szolgáltatást. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a jövőben pl. egy félpanziós ellátást, vagy a szálláshelyen igénybe vett masszázst, kozmetikai kezelést is ki lehet fizetni a szálláshely zsebről.
A módosítás során bevezetett új szolgáltatás - a szabadidős sportrendezvények (pl. futóversenyek) nevezési díját is ki lehet egyenlíteni SZÉP Kártyával - is illeszkedik a kártya bevezetésének fő céljaihoz, hiszen ezek a sportrendezvények a belföldi turizmus élénkítéséhez is hozzájárulnak, egyben a szabadidő aktív, egészséges eltöltését is szolgálják.
A SZÉP Kártya felhasználását érintő változások több száz ezernyi kártyabirtokoson kívül több száz turisztikai vállalkozás számára kedvezőek, cél, hogy minél többen megismerjék és elismerjék, hogy Magyarország SZÉP!