Határátszelések - a Goethe Intézet őszi programjai

Szeptember 7. és október 30. között a Határátszelések mottó jegyében filmfesztivállal, zenei ősbemutatókkal, képzőművészeti projektekkel, a Velencei Képzőművészeti Biennáléhoz kapcsolódó kerekasztalbeszélgetéssel és nyolc közép- és kelet-európai ország fiataljait megmozgató ifjúsági vitaversennyel folytatja a Goethe Intézet tavaly megkezdett programciklusát.
Szeptember 7-én 10.30-kor a hatalom és család  témájáról beszélget Insa Schöningh, a Családi Kérdések Evangélikus Akcióközösségének országos ügyvezetője Somlai Péter szociológussal és francia kollégájával, Jean-Louis Fabianival. A program a Goethe Intézet és a Francia Kulturális Intézet együttműködésében januárban megkezdett Beszélgetések a hatalomról című sorozat újabb állomása. A német evangélikus egyház elvi állásfoglalásban felelősségközösségként definiálja a családot, ám a fogalom ilyetén kibővítésével nem mindenki ért egyet. A beszélgetésen egyebek között erről is szó lesz.
A Goethe Intézet az európai társintézményekkel folytatott együttműködésben újra és újra átlépi a kultúra érzékelésének nemzeti határait. Ehhez kiváló társaságban tudhatja magát: az idei Velencei Képzőművészeti Biennálén Németország és Franciaország pavilont cserélt, amihez a két ország külügyi tárcáitól jött az ötlet. A 2011-es és 2013-as német pavilon kurátorával, Susanne Gaensheimerrel szeptember 11-én 18 órakor a Goethe Intézet meghívására Mélyi József művészettörténész beszélget majd a témáról.
Határátszelések mottó nemcsak a program tartalmait határozza meg, de megmutatkozik az Intézet  újjáalakított könyvtárában is, ahol immár tanuló- és munkacsoportok számára is van hely. A szeptember 24-én kezdődő Több fényt! sorozat pedig az épület fizikai határait is feszegeti: december 8-áig Johannes Franzen frankfurti képzőművész 16.777.216 lüktető digitális színt vetít majd az intézet homlokzatáraVisszatükröződések címet viselő installációjával.
A közép-kelet-európai Goethe Intézetek Honnan? Hová? Mítoszok – nemzet – identitások projektje keretében Lettországból, Lengyelországból, Csehországból, Magyarországról és Szlovéniából nyolc fiatal zeneszerző workshopokon és vitákon foglalkozott a régió történelmi és aktuális mítoszaival, majd zenébe ültette át ezzel kapcsolatos gondolatait. Az így született műveket október 11-én és 12-én adja elő az Ensemble ModernBudapest Music Centerben Eötvös Péter vezényletével. A koncertek előtt bevezető beszélgetések lesznek a zeneszerzők jelenlétében.
Október 17-én 14 órakor és 18-án 11 órakor a Vitázik a világ ifjúsága német nyelvű elődöntőjét, illetve döntőjét követhetik figyelemmel az érdeklődők. A Goethe Intézet által meghirdetett versenyen nyolc közép- és kelet-európai ország 161 iskolából összesen 1.900 diák vett részt.
Szeptember 26-án, a Nyelvek Európai Napján a Budapesten működő kulturális intézetek szevezésében játékos, zenés Európai Nyelvi Koktélbár lesz az A38 hajón, s ugyanaznap kezdődik a Szemrevaló Filmfesztivál is, amely idén ismét a Goethe Intézet, az Osztrák Kulturális Fórum és a Svájci Nagykövetség közös szervezésében valósul meg. A fesztivál nyitófilmje, az Oh Boy 2013-ban elnyerte a Német Filmdíj legjobb játékfilmnek járó aranydíját. Október 3-áig a Művész mozi és az Örökmozgó Filmmúzeum vetít majd Svájc, Ausztria és Németország aktuális filmtermésének legjavából.

A Szemrevaló Filmfesztivál előzetese itt található: http://www.goethe.de/ins/hu/prj/fil/tra/huindex.htm

Népszerű bejegyzések