Októberi programok a Hagyományok Házából
TÁNC:
Bekecs Néptáncegyüttes: Csongor és Tünde
Dél-után sorozat
2013. október 9., 15:00
A Bekecs néptáncegyüttes ezúttal a néptánc nyelvezetét gondolja tovább, nyit a kortárs-kontakt elemek felé és sajátságosan építi be a színpadi szöveget az előadás formanyelvébe.
A Csongor és Tünde témája a boldogságkeresés az útvesztők sötétjében és a célravezető út belső sugallatra történő megtalálása a szerelem ereje által. Ez az a megtartó erő, amely harmóniát és rendet teremt, közösséget, hagyományt alkot és éltet tovább.
Az előadás egy mai lehetséges módon értelmezi Vörösmarty Mihály filozófiai gondolatait és önmagunk keresését az erdélyi népi kultúra gazdag szellemi közegében.
Magyar Állami Népi Együttes: Szép magyar tánc
Uzsonna ifjúsági bérlet
2013. október 15., 15:00
A XX. század hetvenes éveiben a szabad világ jó részében egy szellemi irányzat, az úgynevezett „újfolklorizmus" bontakozott ki, mely hazánkban „táncházmozgalomként" vált ismertté. Ez az új szemlélet nemcsak a városi fiatalok kultúrájában jelent meg, hanem inspirálólag hatott a magyar színpadi néptáncművészetre is.
Ennek az új irányzatnak máig tartó hatása jelenik meg a Magyar Állami Népi Együttes Szép magyar tánc című műsorában, mely a Kárpát-medence három nagy területének (Dunántúl, Alföld, Erdély) autentikus néptáncaiból és népzeneiből nyújt érzékletes válogatást, felmutatva a hagyományos kultúránkban rejlő sokszínűséget és gazdagságot.
Mintha egy, már szinte elfelejtett, titkokat rejtő kert mélyébe vezető ösvényen lépkednénk, úgy sorjáznak elénk a táncok és a zenék, érzékeltetve mindazokat a folklórba rejtett üzeneteket, melyek számunkra, városi emberek számára hihetnénk: mindörökre elvesztek…
Ifjú Szívek Táncszínház: Pozsonyi táncok
Táncról táncra szabadbérlet
2013. október 25., 19:00
A Pozsonyi Táncok zenekarunk közelmúltban megjelent azonos című lemezének zenei anyagára épül és az elmúlt évtizedben Hégli Dusan által színpadra állított tizennégy egész estés műsor legközkedveltebb koreográfiáiból válogat.
Ez a táncban, zenében sokszínű, látványvilágában izgalmas előadás könnyedén repíti el a XX. század emberét egy számára már ismeretlen, titokzatos világba, ahol a tánc és a zene még szerves része a hétköznapi életnek. A produkció a magyar, szlovák, román és cigány hagyományos népi kultúrába nyújt betekintést.
Koreográfus-rendező: Hégli Dusán
Zenei szerkesztés és kíséret: Ifjú Szivek Táncszínház zenekara
"Szerelem, szerelem... " – a Magyar Állami Népi Együttes zenekarának koncertje
Dél-után sorozat
2013. október 30. szerda, 15:00
A Kárpát-medence népdalainál szebben nehezen lehetne mindazt az érzést kifejezni, amit a szerelem által mindannyian megtapasztalhatunk életünk során a felhőtlen boldogságtól a csalódásig, a gyötrő féltékenységtől a beteljesülhetetlen szerelemig, az imádott kedves utáni lélekölő vágyódásig... Zenekari koncertünkben ezúttal az együttes két szólóénekeséé a főszerep,Herczku Ágnes és Hetényi Milán tolmácsolásában hallgathatjuk meg a szerelem legszebb népdalait Sárköztől Kalotaszegig, Gömörtől Gyimesig.
KONCERT:
Mesterek és tanítványok: a Berecz család
Mesterek és tanítványok sorozat
2013. október 12., 19:00
Berecz András mesél, zenél, énekel – személyisége pillanatok alatt elvarázsol, a paraszti eredetiség és autentikusság levegőjét sugározza, holott Budapesten született. A Mesterek és tanítványok sorozat különleges koncertje során alkalmunk nyílik megtudni, ő hogyan került kapcsolatba ezzel a világgal, és hogyan adta, adja ő tovább ezt a tudást, mondhatni hitvallást, a népi kultúra, a művészet szeretetét gyermekeinek is, akik közül István 2012-ben a Fölszállott a Páva televíziós vetélkedőt is megnyerte.
GYEREK:
Figurás néptáncelőadás gyerekeknek: Felföld – Isaszegi táncok
2013. október 17. csütörtök, 14:30
Idén októbertől ismét indul a Figurás bérlet! Újdonság, hogy a négy előadásnak állandó műsorvezetője lesz Sándor Ildikó néprajzkutató személyében, aki gyakorlott narrátorként, a gyerekek életkori sajátosságaihoz igazodva "vezeti" a közönséget a Kárpát-medence ismeretlen, felfedezésre váró kistájaira: Rákos mente, Felső-Tisza vidék, Gyimes és Felcsík vidékére.
Csata táncegyüttes
Budapesttől 30 km-re, a Galga menti települések szomszédságában található Isaszeg. A tízezerfős kisváros lakói büszkék zenés-táncos hagyományaikra, gyönyörű viseleteikre. Együttesük 1968-ban alakult, tagjainak száma jelenleg 200 fő. A több generációt felölelő műhelyben sok gyermek a szüleivel, sőt nagyszüleivel is együtt táncol. Előadásukon saját táncaik, énekeik szerepelnek.
A kiváló minősítéssel rendelkező együttes művészeti vezetője Bánszkiné Varga Judit, csoportvezetők: Kővágó Zsolt (Fülöp Ferenc Díjas) és Hajduné Bilász Ildikó.
Aprók tánca
Gyermektáncház a Hagyományok Házában
október 4., 11., 18., 25., 17.00
Gyermektáncházunkban hétről-hétre péntek délutánonként fogadjuk régi és új barátainkat: szeretettel várjuk azokat a játszani, táncolni, énekelni, kézműveskedni vágyó gyerekeket és szüleiket, akik szeretnének megismerkedni az évkörhöz tartozó ünnepeink és jeles napjaink szokásaival. Minden héten más hangszerből szól a talpalávaló: duda, tekerő, citera, furulya, hegedű, kontra, bőgő, koboz, gardon. A táncházak péntekenként 17.00 órától 18.30-ig tartanak a Hagyományok Háza Közösségi termében.
A belépődíj: 500,- Ft/fő (2 éves kor felett, gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt).
Helyszín: Hagyományok Háza, Közösségi terem (1011 Budapest, Corvin tér 8., földszint)
Időpont: Péntekenként 17.00 és 18.30 között
október 4.: Pásztorünnep, gyékényállatok készítése
október 11.: Kukoricafosztó/tengerihántó/ máléfejtő mulatság, csutkababa készítés
október 18.: Vendel napi mulatság, kukoricaszár állatok készítése
október 25.: Dömötör napi állatvásár és juhászbál, dömötörözés, rongylabda készítés
ISMERETTERJSZTÉS:
Liszka József: Két kultúra árnyékában. A szlovákiai magyarok néprajzi tagoltsága
Előadás a Népismei Tudománytár keretében
2013. október 24., 16:00
A Kárpátok északi karéjéban, a mai Szlovákiában élő, nagyjából félmilliós magyar közösség csaknem 500 km hosszú, keskenyebb-szélesebb sávban lakja az ország déli területeit. A különféle természetföldrajzi körülmények között élő magyarok (népi) kultúrája történetileg különféleképpen alakult. Az előadás ezeknek a táji különbözőségeknek okait és tüneteit, valamint a szlovákiai magyaroknak a két kultúrához, a magyarhoz (magyarországihoz) és a szlovákhoz való kapcsolódásait és eltéréseit (szétfejlődés) mutatja be gazdag illusztrációs képanyag kíséretében.
Házigazda: Pávai István
KIÁLLÍTÁSOK:
A Magyar Népi Iparművészeti Múzeum állandó kiállítása előreláthatólag 2014 júniusáig időszaki tárlatoknak adja át a helyét a múzeum földszintjén, akkor megújult formában lesz ismét látható.
XXX. Országos Faragópályázat és Kiállítás id. Kapoli Antal emlékére
Magyar Népi Iparművészeti Múzeum (1011 Budapest, Fő u 6.)
Nyitva tartás: Kedd–szombat 10.00–18.00
2013. június 7. péntek – 2014. január 18. szombat
A pályázatot eredetileg a pásztorművészet hagyományát követő faragók számára írták ki, melyet néhai id. Kapoli Antal Kossuth-díjas fafaragó, a Népművészet Mestere neve fémjelez. Az emlékére meghirdetett pályázaton hosszú éveken át az ő művészetének szellemében készült a pályaművek jelentős része. Napjainkban a paraszti faragó hagyomány is igen kedvelt lett a faragók között, és a népi szobrászat mellett teret nyertek a hagyományra építő, mégis ötletes, újítási szándékkal készült alkotások.
Somogy megye 1957 óta adott helyet a fafaragók e legrangosabb országos megmérettetésének, idén azonban örvendetes módon a pályázatot 2007 óta kiíró Hagyományok Háza rendezi meg a kiállítás a Magyar Népi Iparművészeti Múzeumban, ahol a tárlat 2014 januárjáig felváltja a megújuló állandó kiállítás anyagát.
A háromévente meghirdetett nyilvános pályázaton idén is minden faragó részt vehetett olyan alkotásokkal, melyek még nem szerepeltek népi iparművészeti zsűrizésen. 2013-ban 69 alkotó pályázott 227 tárggyal, a szakértőkből álló, szigorú zsűri döntése alapján a kiállításon 51 művész mutatkozhat be legszebb tárgyaival.
A 2013. június 7-től látogatható kiállítás a legjobb módja annak, hogy az alkotók megismerhessék egymás munkáit, a közönség pedig itt mérheti le legjobban, hol tart ma a népi iparművészeti faragás.
Játéktól a mesterségig. Tanfolyami kiállítás
Magyar Népi Iparművészeti Múzeum időszaki kiállítóterme (1011 Budapest, Szilágyi D. tér 6.)
Nyitva tartás: H–Cs: 9–16 h, P: 9–13h
2013. szeptember 26. csütörtök – 2013. november 8. péntek