Élhető Jövő Park - képgalériával

Megújuló energia park nyílt a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ) fóti Lovasterápiás és Oktató Központjában
Elkészült a Gyermekmentő Szolgálat Lovasterápiás és Oktató Központjában az Élhető Jövő Park kísérleti projekt. A projekt keretében az ELMŰ-ÉMÁSZ Társaságcsoport támogatásával, valamint a HP Magyarország, a Mercedes-Benz Hungária Kft. és az OTP Bank segítségével megújuló energia-forrásokat hasznosító energiatermelő egységek, valamint ezek működését felügyelő és összehangoló informatikai rendszer került felépítésre. Ezen túl, egy a projektet bemutató látogatóközpont is létesült. Az ünnepélyes átadáson jelen volt dr. Áder János, Magyarország köztársasági elnöke is.
Az Élhető Jövő Park létrehozásának szakmai célja volt: a decentralizált energiatermelés tanulmányozása, szakmai oktatások, illetve kísérletek végzése megújuló energia-források használatával. Ennek megvalósítására ünnepélyes keretek között együttműködést írt alá a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat, az ELMŰ-ÉMÁSZ Társaságcsoport és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, illetve az Óbudai Egyetem.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete 1992. évi, klímaváltozásról szóló keretegyezménye 2050-re előirányozta az üvegházhatású gázok kibocsátásának 80-95 százalékkal történő csökkentését az 1990-es szinthez képest. Ennek fényében az energiatermelés és a közlekedés komoly kihívások előtt áll.
A szakértők többsége egyetért abban, hogy hosszabb távon a megújuló energia-forrásokra támaszkodó decentralizált energiatermelés válthatja fel a nagy, fosszilis erőforrásokat használó erőművek működését, a közlekedésben pedig az elektromos hajtás szoríthatja ki a belsőégésű motorokat, hiszen ezzel nagymértékben csökkenthető a széndioxid és más káros anyagok kibocsátása.  
A közel kétéves projekt eredményeként a Lovasterápiás Központ energiaellátásának biztosítására egy komplex energiatermelő rendszer került kialakításra, amely
egy közel 100 m2-es, 15,6 kW teljesítményű napelemes kiserőmű és napkollektoros melegvíz-termelő rendszerből,
egy 20 kW teljesítményű szélerőműből, amely már 3 m/s szélsebességtől képesenergiát termelni,
egy 14 kW-os hőteljesítményű levegő-víz rendszerű hőszivattyúból, mely fűtéshez és hűtéshez használható, valamint
egy mikro vízerőműből áll, amelyik az előzetes becslések szerint 1,2 MWh/év villamos energiát termel, és érdekessége, hogy a vízterelő szerkezete is környezetbarát anyagból, vörösfenyő készült.
Mivel a megújuló energia-forrásokra mind egy napon belül, mind éves szinten jelentőstermelésingadozás jellemző, ezért az áramtermelő berendezéseken felül egy 20 kW-os maximális teljesítményű magas hatásfokú ipari akkumulátor-telepet, valamint egy intelligens energiafelügyeleti rendszert is kiépítettek.

A teljes anyag elérhető a  Magyar Sajtóanyag Adatbázis-ban

Népszerű bejegyzések