Több EU pénzt energiahatékonyságra és környezetre!
Látványos akción követelte a Magyar Természetvédők Szövetsége és a Közép- és Kelet-Európai Bankfigyelő Hálózat, hogy Magyarország több EU pénzt költsön az energia megtakarításra és környezeti ügyekre. A civil aktivisták egy szigetelt és nem-szigetelt házat jelenítettek meg élőben a Nemzetgazdasági Minisztérium előtt, kifejezve a lakossági energiahatékonysági
beruházások fontosságát.
beruházások fontosságát.
A magyar kormány 2014-2020-ra szóló európai uniós tervezési anyagaiban elvben kiemelkedő helyen szerepelnek az alacsony szén-dioxid kibocsátású gazdaság felé való átmenet és a környezetvédelem kérdései, összhangban az Unió prioritásaival. A Magyar Természetvédők Szövetsége és a Közép- és Kelet-Európai Bankfigyelő Hálózat szerint azonban sajnos az energiahatékonyság és a környezeti ügyek prioritása nem érvényesül az operatív programok közötti pénzügyi elosztásban. Az említett tervezet szerint a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programra csak a teljes EU támogatás kevesebb, mint 15%-a jut, ami kevés a megfogalmazott célok teljesítéséhez.
A jelenlegi forráselosztással a kormány nem tudja teljesíteni az elmúlt években tett ígéreteit a lakások energiahatékonysági átalakítására és a rezsi alacsonyan tartására, illetve nem tudja megtenni azokat a szükséges környezetvédelmi intézkedéseket, amelyek elengedhetetlenek a természeti erőforrások és az emberi egészség védelme érdekében - foglalta össze a problémát Farkas István Tamás, a Magyar Természetvédők Szövetsége ügyvezető elnöke.
A lakossági energiahatékonyságra fordított források növelése nagyban és tartósan hozzájárulna az ország energiabiztonságához és függetlenségéhez. Bízom benne, hogy az Orbán kormány érzi e döntés jelentőségét, és megragadja ezt a lehetőséget, hogy mind a lakosságot, mind a munkaerőpiacot, illetve Magyarország energiabiztonságát és függetlenségét erősítse - mondta Fodor Márk, a Közép- és Kelet-Európai Bankfigyelő Hálózat ügyvezető igazgatója.
A természetvédők szerint a lakossági energiahatékonyságra és a környezetvédelemre fordított összegek közvetlenül javítják a magyar emberek életminőségét, és fenntartható módon élénkítik a gazdaságot. A szakemberek úgy gondolják, erősen megkérdőjelezhető, hogy a gazdaság fejlődését a cégeknek juttatott közvetlen támogatások és közútépítések jobban segítik.
A civil szervezetek kérik, hogy a kormányzat jelentősen növelje meg a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programra szánt forrásokat, kiemelten a lakossági energiahatékonysági, az energiatudatossági, a természetvédelmi és a fenntarthatósági szemléletformálási programok támogatására szánt összegeket.