Együttműködési megállapodást kötött a MÁV és az ORFK a sorompókat rongálók elleni hatékonyabb fellépés érdekében
A MÁV Zrt. és az Országos Rendőr-főkapitányság hatékonyabban kíván fellépni a vasúti sorompó csapórudakat letörők ellen, ezért a jövőben együttműködnek az európai uniós forrásból finanszírozott közlekedésbiztonsági projekt részeként, 2014-ig a vasúti átjárókba telepítendő videós megfigyelőrendszer adatrögzítését és adatkezelését, valamint a bűntetőeljárások lefolytatásához szükséges adatok biztosítását illetően. A közös fellépés révén az elkövetők felderítése és az okozott károk megtérülése is jelentősen javulhat. Hétfőn ennek jegyében írt alá együttműködési megállapodást Dávid Ilona , a MÁV Zrt. elnök-vezérigazgatója és Papp Károly, országos rendőrfőkapitány.
A sorompó csapórúd-törések számának csökkentése érdekében a MÁV Zrt. egy KözOp program részeként 12,4 milliárd forintból megvalósuló, közlekedésbiztonságot javító projekt keretében – annak egyik projektelemeként – országosan mintegy száz vasúti-közúti szintbeli kereszteződést kíván videós megfigyelőrendszerrel felszerelni 2014 közepéig. A hétfőn megkötött MÁV-ORFK együttműködés célja, hogy ezekben az átjárókban a sorompó csapórudat letörő, ezáltal bűncselekményt elkövető személyek kilétének megállapítását, az eredményes felelősségre vonást, valamint az okozott kár megtérítését elősegítse. A két szervezet azt várja, hogy a megállapodás révén is javulhat a közlekedésbiztonság az európai uniós finanszírozásból megfigyelőrendszerrel kiegészítésre kerülő sorompós átjárókban.
A sorompóberendezésekhez telepített kamera rendszerek alkalmasak a sorompórongálással kapcsolatos események rögzítésére, az elkövetők járműrendszám alapján történő azonosítására és a rendőrség számára bizonyíték szolgáltatására. A kamera tárolóegysége akkor kezdi a rögzítést, amikor a közúti fénysorompón megjelenik a villogó piros fény. Az adattároló minden pirosra váltásnál felülírja az előző eseményt, kivéve, ha valaki letöri a csapórudat. Ekkor a megfigyelőrendszer SMS-t küld a diszpécsernek, és a felvételtörlést letiltja. A rongálást megelőző forgalmi szituációt, majd a rongálás folyamatát a kamerák két irányból is rögzítik, hogy a jármű rendszáma beazonosítható legyen. A kamerák szállítása és beszerelése idén nyáron kezdődhet meg és 2014 közepére fejeződhet be közel száz átjáróban.
A MÁV tapasztalatai jók a korábbi években telepített sorompó videómegfigyelő rendszerekkel és a rögzített rongálások eredményes rendőrségi felderítéseivel kapcsolatban. A Vas, Zala és Veszprém megyékben 2008 óta működtetett kamerák által mintegy 140 csapórúd törésről rögzített felvételek, valamint a rendőrségi együttműködés és nyomozás alapján több mint négy millió forintnyi kárösszeget sikerült behajtani.